»Strona główna»Informacje dla pacjenta»Cukrzyca niezależna od insuliny (typu 2) Co to oznacza dla Ciebie?»Cukrzyca a nerki
Data publikacji: poniedziałek, 28 lipca 2014
Cukrzyca niezależna od insuliny (typu 2) Co to oznacza dla Ciebie?
Twoje nerki

Jeśli stężenie cukru we krwi jest zbyt wysokie, możesz stwierdzić zwiększone wydalanie moczu (wielomocz). Twoje nerki pozbywają się nadmiaru glukozy poprzez „wypłukiwanie” jej z organizmu.

Białko w moczu

U niektórych osób, szczególnie z długotrwałą i źle kontrolowaną cukrzycą, może dojść do uszkodzenia nerek. Pierwszym tego objawem jest obecność białka w moczu. W celu wczesnego rozpoznania cukrzycowego uszkodzenia nerek, należy co najmniej raz w roku wykonać badanie próbki moczu na obecność białka. Nie zawsze obecność białka w moczu świadczy o uszkodzeniu nerek, mogą być tego inne przyczyny (np. zakażenie). Jeśli często oddajesz niewielkie ilości moczu, odczuwając przy tym pieczenie, prawdopodobnie masz zapalenie pęcherza. Udaj się do lekarza, który zastosuje odpowiednie antybiotyki.

Ochrona nerek

Najlepszym sposobem na ochronę nerek jest bardzo dobra kontrola stężenia glukozy we krwi poprzez regularne przyjmowanie lekarstw i przestrzeganie diety. Ważne jest także prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, ponieważ nadciśnienie również uszkadza nerki. Jeśli leczysz się na nadciśnienie, pamiętaj o przyjmowaniu tabletek.

  Czy wiesz, że...  
najlepszym sposobem ochrony nerek jest przestrzeganie zaleceń dotyczących diet, wysiłku fizycznego i leczenia farmakologicznego

Powrót na górę strony