»Strona główna»Informacje dla pacjenta»Co z tą osteoporozą!»Jak leczyć osteoporozę?
Data publikacji: poniedziałek, 28 lipca 2014
Co z tą osteoporozą!
Prof. dr hab. med. Wanda Horst-Sikorska

Leczenie niepowikłanej złamaniem kości osteoporozy polega na przestrzeganiu zaleceń dietetycznych i systematycznej aktywności fizycznej. Zawsze należy pamiętać o podawaniu witaminy D3 i przestrzeganiu zaleceń dotyczących zawartości wapnia w diecie. W razie potrzeby można uzupełnić jego niedobór preparatami farmaceutycznymi. Lekarz leczący w przypadku stwierdzenia ryzyka złamania w ciągu następnych 10 lat życia większego niż 20% zaleci stosowanie leków. Środki te wymagają systematycznego przyjmowania zgodnego z zasadami podanymi przez lekarza lub farmaceutę. Skuteczności leczenia można oczekiwać po kilku miesiącach terapii. Czas przyjmowania leków jest długi i zależy od stanu kości, rodzaju leku oraz tolerancji leczenia.
Preparaty stosowane w leczeniu mają działanie hamujące niszczenie kości (bisfosfoniany, kalcytonina łososiowa w formie donosowego aerozolu, estrogeny i inne leki hormonalne z grupy SERM), stymulujące syntezę kości ( syntetyczny hormon przytarczyc -parathormon) oraz lek, który jednocześnie hamuje nadmierny ubytek kości i pobudza jej odnowę (ranelinian strontu), dzięki czemu przywraca równowagę metabolizmu kostnego na korzyść procesu odbudowy kości.
W przypadku występowania innych chorób może okazać się, że przepisane leki będą musiały być zmienione. Zawsze należy każdego lekarza informować o wszystkich przyjmowanych lekarstwach. W sytuacji, gdy występują zawroty głowy lub kłopoty ze wzrokiem, co powoduje, że sposób chodzenia jest niepewny a ryzyko upadku duże właściwe może okazać się stosowanie lasek, balkoników lub specjalnych ochraniaczy na stawy biodrowe.

Powrót na górę strony