Architektura dopasowana do kultury

 
 

Siedziba firmy Servier Polska
– Warszawa – Polska

 
 

Architekt Jan Łosowski zaprojektował budynek, który jest siedzibą firmy Servier w Polsce. Inwestycja ta zapewniła nie tylko nowoczesne środowisko pracy pracownikom firmy Servier, ale jest także, miejscem w którym organizowane są spotkania edukacyjne dla różnych grup odbiorców.

 

 

 

 
 
 

Przedstawicielstwo oraz ICTR
– Rio de Janeiro – Brazylia

 
 

Firma Servier przywiązuje dużą wagę do architektury wznoszonych przez siebie budynków, poszukując rozwiązań, które godzą wymagania techniczne z estetyką przy poszanowaniu kultury danego kraju. Takie podejście nie zwiększa kosztów, a podnosi jakość codziennego funkcjonowania w miejscu pracy.

 

 

 

Zakład produkcji leków
– Tianjin – Chiny

 
 
Architekt i urbanista Jan Łosowski ponad 30 lat współpracował z dr Jacques Servier. Łączyło ich pragnienie, by unikać konstrukcji żelbetowych i budynków fabrycznych w dziewiętnastowiecznym stylu.
 

 

 

Zakład produkcji leków
– Casablanca – Maroko

 
Pierwszym budynkiem zaprojektowanym na początku lat siedemdziesiątych dla Servier przez Jana Łosowskiego był zakład produkcyjny w Gidy. Architekt postawił sobie za cel wybudowanie takiej fabryki, żeby ludzie przychodząc do niej do pracy czuli się tak, jakby przychodzili do domu. Pracownicy ochrzcili efekt tych starań „wioską produkcyjną”.
 

 

 

Zakład produkcji leków
– Gidy – Francja

 
 
Jan Łosowski jest zdania, że nie wolno pomijać tradycji kraju, w którym projektuje budynek. „Kiedy pracuję w danym kraju, wnoszę naturalnie do projektu moje doświadczenie architekta i moją wiedzę techniczną, ale nie mam prawa odrzucać miejscowego dorobku kulturowego. Reakcje ludzi we wszystkich krajach potwierdzają, że mam rację.”
 
 
 

 

 

Zakład produkcji leków
– Sofino – Rosja

 
„Człowiek tworzy i rozwija architekturę, która jest odzwierciedleniem przeszłości i przygotowuje do przyszłości. Jako architekt, nie mam prawa odbierać tego ludziom!”