Firma Servier i Crossbeta Biosciences podjęły współpracę badawczą nad rolą oligomerów w chorobach neurologicznych wywołanych przez nieprawidłowe białka

05.10.2015 - Utrecht (Holandia) i Suresnes (Francja)

 

 

Firma Servier i Crossbeta Biosciences nawiązały strategiczną współpracę w zakresie kilku projektów badawczych dotyczących chorób ośrodkowego układu nerwowego. W badaniach wykorzystana zostanie opracowana przez firmę Crossbeta metoda wytwarzania stabilnych oligomerów, a obie firmy opracują wspólnie różne rodzaje oligomerów, które będą stosowane przez firmę Servier w przedklinicznych programach badawczych.

 

Nieprawidłowo sfałdowane białka oraz oligomery odgrywają istotną rolę w przebiegu licznych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne i pląsawica Huntingtona. Badania nad oligomerami są jednak niezwykle trudne ze względu na niestabilność tych agregatów białkowych. Może to prowadzić do istotnych błędów w wynikach eksperymentów, utrudniając ich powtarzalność. Opracowana przez firmę Crossbeta metoda rozwiązuje te problemy, umożliwiając wytwarzanie stabilnych, dobrze zdefiniowanych oligomerów, które zachowują swoje patobiologiczne właściwości.

 

- Dostęp do opracowanej przez firmę Crossbeta metody wytwarzania stabilnych oligomerów pomoże znacząco przyspieszyć realizowane przez Servier programy badawcze dotyczące leczenia chorób neurodegeneracyjnych – podkreślił Christian De Bodinat, dyrektor ds. innowacji klinicznych w neuropsychiatrii w firmie Servier. Z entuzjazmem podchodzimy do strategicznego partnerstwa z firmą Crossbeta. Pozwoli to nam skorzystać z ogromnej wiedzy i unikalnej technologii, jakimi dysponuje ta firma w tym złożonym obszarze badawczym – dodał De Bodinat.

 

- Nawiązanie współpracy z firmą Servier to ważny wyraz uznania dla naszej technologii oraz szansa na wykorzystanie jej do nowych zastosowań. Połączenie potencjału wybitnych zespołów badawczych z obu firm zapewni odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w badaniach nad oligomerami. Przewidujemy, że to wspólne przedsięwzięcie przyniesie istotne korzyści naukowe, a w konsekwencji także terapeutyczne – podkreślił Guus Scheefhals, prezes Crossbeta Biosciences.

Informacje o firmie Crossbeta Biosciences

Crossbeta Biosciences to firma biotechnologiczna dysponująca technologią, dzięki której możliwe jest prowadzenie efektywnych badań nad rolą oligomerów w przebiegu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, stwardnienia zanikowego bocznego i pląsawicy Huntingtona. Technologia ta umożliwia wytwarzanie stabilnych, dobrze zdefiniowanych oligomerów, które zachowują swe patobiologiczne właściwości. W oparciu o te oligomery opracowano skuteczne testy, które pozwalają szybko i bez ryzyka wykrywać obecność i określać właściwości poszczególnych związków. Wyjątkowe możliwości opracowanej przez firmę Crossbeta technologii znalazły potwierdzenie w programie badawczym dotyczącym leczenia choroby Alzheimera, umożliwiając skuteczną identyfikację substancji neutralizujących toksyczne właściwości oligomerów in vitro oraz in vivo.

Crossbeta oferuje swoją technologię partnerom w ramach współpracy strategicznej, której celem jest określenie nowych celów terapeutycznych i odpowiednich testów związanych z oligomerami, a także rozwój metod diagnostycznych (biomarkerów) i terapeutycznych.

 

Informacje o firmie Servier

Servier to francuska firma farmaceutyczna prowadzącą własne badania naukowe i zarządzana przez niezależną od rynków finansowych fundację. Rozwój firmy opiera się na stałym dążeniu do innowacji w takich obszarach terapeutycznych, jak choroby układu krążenia, metaboliczne, neurologiczne, psychiczne, reumatyczne i nowotworowe.

W 2014 roku, przychody firmy wyniosły 4 mld euro. 92% leków Servier jest stosowanych poza granicami Francji. W 2014 roku, firma zainwestowała 28% przychodów ze sprzedaży leków w badania naukowe.

Założona w 1954 roku firma Servier jest szeroko obecna na arenie międzynarodowej, zatrudniając łącznie ponad 21 400 osób w 146 krajach świata.

 

Kontakt:

Crossbeta Biosciences BV
Guus Scheefhals, Prezes
tel.: +31 30 253 2668
e-mail: g.scheefhals@crossbeta.com
www.crossbeta.com

 

Servier
Dział Komunikacji firmy Servier
tel.: +33 (0)1 5572 6037
e-mail: presse@servier.fr
www.servier.com