Firma Servier otwiera nową siedzibę w najważniejszym centrum światowych bioinnowacji, w Bostonie

23.05.2019

Servier Pharmaceuticals, amerykańska filia globalnej grupy farmaceutycznej Servier, otworzyła nową siedzibę w Bostonie. W ciągu najbliższych kilku lat firma podwoi zatrudnienie, aspirując do miana jednej z największych firm działających w biotechnologicznym klastrze zlokalizowanym w Massachusetts. W Stanach Zjednoczonych, działalność Grupy będzie skoncentrowana na badaniach oraz rozwoju w zakresie terapii i opieki onkologicznej. Pomóc w tym mają m.in. partnerstwa z lokalnymi uczelniami - MIT oraz Harvardem.

Boston jest obecnie jednym z najważniejszych światowych centrów bioinnowacji, stąd decyzja by skoncentrowaną na działalności badawczej amerykańską siedzibę firmy Servier, prowadzić właśnie w stolicy stanu Massachusetts. W nowym budynku, zlokalizowanym w Dystrykcie Innowacji w bostońskiej dzielnicy Seaport, zatrudnienie znalazło ponad stu specjalistów z zakresu badań i rozwoju leków, business development oraz strategicznych funkcji wsparcia. Jednak w ciągu najbliższych pięciu lat ta liczba ulegnie podwojeniu, gdyż ambicją Servier Pharmaceuticals jest możliwie szybko dołączyć do największych graczy na rynku biotechnologicznym.

Drugim elementem obecności grupy Servier w USA jest niezależne biuro sieci Servier BioInnovation. Ten odział firmy, także zlokalizowany w Bostonie, prowadzić będzie prace nad poszukiwaniem partnerów do współpracy w zakresie rozwoju nowych cząsteczek i pozyskiwaniem innowacji zewnętrznych.

Głównym zadaniem jakie stoi przed amerykańską filią Grupy Servier jest rozwój onkologicznego portfolio firmy, w tym leków w obszarze nowotworów układu pokarmowego, nowotworów hematologicznych z wykorzystaniem m.in. przeciwciał monoklonalnych oraz terapii CAR-T.  Obecnie, firma realizuje na całym świecie co najmniej dwanaście projektów z dziedziny onkologii, które osiągnęły etap badań klinicznych.

Pierwszym krokiem w budowaniu obecności Grupy Servier w Stanach Zjednoczonych było nabycie działu onkologicznego firmy Shire w 2018 roku, obejmujące przejęcie wszystkich wprowadzonych do obrotu produktów leczniczych, preparatów w fazie rozwoju oraz umów o współpracy z wiodącymi amerykańskimi firmami farmaceutycznymi, takimi jak Novartis, Allogene Therapeutics, Ipsen, MacroGenics i Symphogen.

Firma Servier  jest spółką prywatną o zasięgu globalnym, obecną w 149 krajach, osiągając przychody ze sprzedaży w wysokości 4,7 mld dolarów rocznie. Oprócz onkologii, działalność firmy obejmuje cztery inne obszary terapeutyczne: schorzenia układu krążenia, choroby immunozapalne, cukrzycę i choroby neurodegeneracyjne.