Firma VECT-HORUS informuje o podpisaniu umowy o współpracy naukowej z firmą SERVIER

16.06.2015

 

Obie firmy zamierzają współpracować dla rozwoju nowych cząsteczek terapeutycznych w obszarze chorób ośrodkowego układu nerwowego.

 

Francuska firma biotechnologiczna VECT-HORUS, która specjalizuje się w rozwoju wektorów peptydowych, ułatwiających dostarczanie leków i środków kontrastowych do właściwego miejsca w organizmie (zwłaszcza do mózgu), poinformowała w Marsylii o podpisaniu umowy o współpracy naukowej z firmą Servier.

Ten program badawczy, oparty na celowanym wykorzystaniu receptorów do przenoszenia substancji terapeutycznych do mózgu, to potwierdzenie słuszności naszej strategii naukowej – stwierdził Alexandre Tokay, współzałożyciel i dyrektor generalny VECT-HORUS.

Opracowana przez VECT-HORUS innowacyjna technologia rozwiązuje kwestię przenikania leków przez układ naczyniowy mózgu, określany jako bariera krew-mózg (ang. blood-brain barrier – BBB), która uniemożliwia większości leków dotarcie do tkanki nerwowej. Firma opracowała i rozwija wektory peptydowe, które umożliwiają dostarczanie substancji leczniczych i środków kontrastowych do różnych tkanek, w tym tkanki nerwowej, co pozwala skutecznie leczyć choroby ośrodkowego układu nerwowego (OUN). W tym obszarze istnieją duże niezaspokojone potrzeby medyczne. jest to także drugi co do wielkości segment rynku terapeutycznego na świecie.

Strategia naukowa VECT-HORUS jest oparta na założeniu, że BBB jest nie tylko barierą fizyczną, którą należy pokonać, ale także barierą funkcjonalną z naturalnymi mechanizmami transportowymi, które można wykorzystać do dostarczania leków do mózgu. Opracowane przez firmę wektory peptydowe wykorzystują endogenne mechanizmy transportowe do skutecznego przenoszenia leków i środków kontrastowych poprzez barierę BBB do dotkniętych chorobą obszarów mózgu.

Współpraca wpisuje się w ramową strategię firmy VECT-HORUS, która przewiduje wykorzystanie opracowanych przez firmę technologii poprzez zawieranie umów badawczo-rozwojowych z firmami biofarmaceutycznymi w celu wektoryzacji potencjalnych leków i opatentowania nowych cząsteczek chemicznych (NCE).

Zawarta umowa o współpracy z firmą Servier, wiodącą niezależną francuską firmą farmaceutyczną prowadzącą własne badania naukowe, odzwierciedla rosnące zainteresowanie opracowaną przez firmę VECT-HORUS platformą dostarczania leków.

 

Informacje o firmie VECT-HORUS

VECT-HORUS to francuska firma biotechnologiczna, która specjalizuje się w rozwoju wektorów peptydowych, ułatwiających dostarczanie leków i środków kontrastowych do mózgu i innych narządów. Dzięki przyłączeniu do wektorów peptydowych substancje terapeutyczne mogą przeniknąć przez barierę BBB – która znacząco utrudnia dostarczanie większości leków do mózgu.

Zgodnie z tą koncepcją, VECT-HORUS zidentyfikował i potwierdził właściwości wielu stabilnych nośników (wektorów) o wysoce specyficznym działaniu, które są chronione szeregiem patentów i wniosków patentowych.

Firma wykazała skuteczność tej technologii na modelach zwierzęcych, skutecznie wektoryzując w nich różne cząsteczki, w tym neuropeptyd endogenny neurotensynę, nad którą prace znajdują się obecnie w fazie badań przedklinicznych. Osiągnięcia te umożliwiły podpisanie umowy o współpracy naukowej w obszarze chorób neurodegeneracyjnych z firmą SANOFI.

Firma VECT-HORUS powstała w 2005 roku po wydzieleniu z laboratorium CNRS-AMU NICN, którym kierował dr Michel Khrestchatisky. Założycielami firmy byli Alexandre Tokay, prezes oraz Michel Khrestchatisky, doradca naukowy. VECT-HORUS zatrudnia 17 osób, w większości zajmujących się pracą badawczą.

W ocenie CNRS, VECT-HORUS zalicza się do 15 spośród 1000 podmiotów wydzielonych z tego laboratorium, które osiągnęły największy sukces.

Dodatkowe informacje o firmie VECT-HORUS znajdują się na stronie internetowej
www.vect-horus.com.

Kontakt

ATCG Press

Marie PUVIEUX +33-6-10-54-36-72 (Francja)

Jean-Mehdi GRANGEON +33-(0)-6-62-22-00-24 (Wlk. Brytania/USA)

presse@atcg-partners.com

VECT-HORUS

Alexandre TOKAY

wspólnik i dyrektor generalny

+ 33-6-30-40-36-95

alexandre.tokay@vect-horus.com

 

Dodatkowe informacje o firmie SERVIER znajdują się na stronie internetowej www.servier.com.