Firmy Servier i Poietis nawiązały współpracę naukową w zakresie technologii biodruku 4D tkanek wątroby

19.09.2018

Servier oraz firma Poietis, będąca liderem w wytwarzaniu żywych tkanek metodą biodrukowania, poinformowały o nawiązaniu współpracy naukowej w celu wykorzystania opracowanej przez Poietis technologii biodruku 4D do wytwarzania tkanek wątroby.

Celem nawiązanej współpracy jest poprawa wykrywalności powodowanych przez leki zmian w wątrobie już na etapie badań przedklinicznych. Takie zmiany występują rzadko[i], ale mogą mieć poważne skutki dla pacjenta. Przy użyciu obecnych modeli przedklinicznych, wykrycie potencjalnej hepatotoksyczności[ii] badanych preparatów jest trudne. Oprócz modeli zwierzęcych, dostępne są rożne modele oparte na kulturach komórek ludzkich, ale większość z tych modeli charakteryzuje się niską złożonością i trwałością, co ogranicza ich przydatność do celów toksykologicznych. Natomiast opracowana przez Poietis metoda biodruku 4D to nowoczesna technologia, która może pomóc w przezwyciężeniu tych ograniczeń.

 

 

 

Współpraca obejmie wytwarzanie nowych, złożonych tkanek wątrobowych metodą biodrukowania. Tkanki te będą zawierać linie ludzkich komórek wątroby i komórek immunokompetentnych w ramach architektury zaprojektowanej w taki sposób, by imitować wątrobę człowieka w badaniach in vitro.

 

 

 

Laboratorium biodruku w firmie Poietis

Ten projekt umożliwi lepsze poznanie mechanizmów hepatotoksyczności i opracowanie testów, które już na najwcześniejszym etapie pozwolą wykryć niepożądane działania badanych przez nas preparatów – stwierdziła Nancy Claude, dyrektor ds. bezpieczeństwa pozaklinicznego w firmie Servier. – Dzięki temu, powinna się zmniejszyć liczba zdarzeń niepożądanych dotyczących wątroby na etapie badań klinicznych.

Ta nowa technologia umożliwia umieszczenie różnych typów komórek w pojedynczej macierzy pozakomórkowej. Pozwoli to odtworzyć mikrotkanki, które posłużą do badania in vitro reakcji zapalnej oraz zjawiska remodelowania tkanek – wyjaśniła Hélène Aerts, odpowiedzialna w firmie Biologie Servier za platformę in vitro.

Z radością informujemy o nawiązaniu partnerskiej współpracy z Servier – oświadczył Bruno Brisson, dyrektor generalny Poietis. – Ich zespół zajmujący się bezpieczeństwem pozaklinicznym dysponuje olbrzymią wiedzą w zakresie wykorzystania wszelkich dostępnych narzędzi toksykologicznych w warunkach in vitro. Jesteśmy zaszczyceni, że Servier wybrało naszą firmę jako partnera w pracach nad nowymi technikami i modelami komórkowymi. To, co zamierzamy osiągnąć, zapewni większą dokładność badań i umożliwi spełnienie ostrzejszych procedur, w których kontrola nad morfogenezą i standaryzacja mają kluczowe znaczenie.

Ta długoterminowa współpraca nad rozwojem technologii biodrukowania tkanek wątroby to ważny krok w kierunku upowszechnienia biodruku 4D w przemyśle farmaceutycznym – dodał dr Fabien Guillemot, dyrektor ds. naukowych w firmie Poietis. – Obok współpracy z Katolickim Uniwersytetem w Leuven[iii] w zakresie biodrukowania chrząstki w celu naprawy uszkodzonych tkanek, obecne partnerstwo naukowe z Laboratoires Servier wpisuje się w strategię Poietis, ukierunkowaną na poszerzenie zakresu wykorzystania opracowanej przez nas technologii poza pierwotne zastosowania w dermokosmetologii.

 

Informacje o firmie Servier

Servier to międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w Suresnes, we Francji, zarządzana przez fundację typu non-profit. Firma jest szeroko obecna na arenie międzynarodowej, zatrudniając łącznie 21 700 osób w 149 krajach świata. W 2017 roku jej przychody wyniosły 4,152 mld EUR. Grupa jest całkowicie niezależna, co pozwala jej inwestować 25% przychodów ze sprzedaży (z wyłączeniem leków odtwórczych) w badania naukowe, a całość zysków w rozwój przedsiębiorstwa. Rozwój Servier opiera się na stałym dążeniu do innowacji w pięciu kluczowych dziedzinach: schorzenia układu krążenia, choroby immunozapalne, zaburzenia neuropsychiatryczne, nowotwory i cukrzyca, a także działalności w obszarze wysokiej jakości leków odtwórczych. Oprócz opracowywania nowych leków, Servier oferuje także rozwiązania z obszaru e-zdrowia.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.servier.com.

 

Informacje o firmie Poietis

Poietis to firma biotechnologiczna, która specjalizuje się w wytwarzaniu żywych tkanek metodą biodrukowania. Od utworzenia w 2014 roku, firma opracowała własne modele fizjologiczne i nawiązała współpracę z wieloma spośród największych koncernów farmaceutycznych i kosmetycznych na świecie. Firma oferuje Poieskin® – pierwszą biodrukowaną tkankę dostępną na rynku. Opracowana przez Poietis technologia biodruku, do której firma ma wyłączne prawa na całym świecie, to efekt dziesięciu lat nowatorskich badań, prowadzonych przez francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) i Uniwersytet w Bordeaux. Firma została nagrodzona w konkursie iLab (w 2014 roku) oraz w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności (I etap w 2016 roku, II etap w 2017 roku). Poietis zatrudnia aktualnie 32 osoby.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.poietis.com.

 

Kontakt dla mediów

Servier:

Sonia Marques:                 media@servier.com, tel.: +33-(0)1-5572-4021/+33-(0)7-8428-7613
Karine Bousseau:              media@servier.com, tel.: +33-(0)1-5572-6037/+33-(0)6-4992-1605

 

Poietis:

ALIZE RP

Tatiana Vieira i Aurore Gangloff                               Bruno Brisson

tel.: 01-44-543-666                                              tel.: +33-535-544-729

poietis@alizerp.com                                                  bruno.brisson@poietis.com
[i] Chen M, Suzuki A, Borlak J, Andrade RJ, Lucena MI. Drug-induced liver injury: Interactions between drug properties and host factors. J Hepatol. 2015;63(2):503-514.

[ii] Hepatotoksyczność to cecha substancji chemicznej polegająca na wywoływaniu uszkodzeń wątroby.

[iii] Holendersko-brytyjsko-belgijska uczelnia publiczna z siedzibą w Leuven, w Belgii.