Firmy Vernalis plc i Servier podpisały umowę o współpracy w badaniach nad nowym lekiem, wzmacniając istniejące partnerstwo

06.03.2017

 

Firmy Vernalis plc i Servier poinformowały o poszerzeniu dotychczasowej współpracy poprzez zawarcie nowej umowy o dwuletniej współpracy w badaniach nad nowym preparatem onkologicznym (szczegółow dotyczących przedmiotu badań nie podano).

 

Obecna umowa rozszerza zakres datującej się od 2007 roku udanej współpracy obu firm, która umożliwia połączenie opracowanej przez Vernalis platformy do rozwijania leków w oparciu o fragmenty i w oparciu o strukturę z szeroką wiedzą Servier w zakresie onkologii. Dotychczasowe owoce tej współpracy to między innymi odkrycie związków oddziałujących na białka Bcl-2 i Mcl-1 (obecnie trwają badania kliniczne nad tymi preparatami).

 

Vernalis otrzyma łącznie kwotę 2 mln euro w formie zaliczek, wynagrodzenia za prowadzone prace, płatności za osiągnięcie określonych etapów oraz udziału w zyskach ze sprzedaży potencjalnych leków bedących efektem współpracy.

 

– Ta nowa umowa to kolejne potwierdzenie jakości naszej platformy do odkrywania leków w oparciu o fragmenty, a także skuteczności i owocności naszego współdziałania z Servier – stwierdził Ian Garland, prezes Vernalis. – Cieszymy się, że będziemy wspólnie pracować nad rozwojem nowych opcji terapeutycznych w leczeniu nowotworów, w uzupełnieniu wcześniej ogłoszonych sukcesów związanych z odkryciem związków chemicznych oddziałujących na białka Bcl-2 i Mcl-1.

 

– Wyjątkowa struktura organizacyjna firmy Servier, która jest zarządzana przez fundację pożytku publicznego, pozwala na podejmowanie długoterminowej współpracy z wiodącymi partnerami, takimi jak Vernalis, oraz wykorzystanie naszej wiedzy w celu udostępnienia innowacyjnych terapii pacjentom – dodał Olivier Geneste, dyrektor ds. badań w dziedzinie onkologii w firmie Servier.

 

Niniejsza informacja prasowa zawiera informacje poufne w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku. Przyjmuje się, że od momentu jej publikacji te informacje stają się wiedzą publiczną.

 

Informacje o firmie Servier

Servier to międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w Suresnes, we Francji, zarządzana przez fundację typu non-profit. Firma jest szeroko obecna na arenie międzynarodowej, zatrudniając łącznie ponad 21 tys. osób w 148 krajach świata. W 2016 roku jej przychody wyniosły 4 mld EUR. Rozwój Servier opiera się na stałym dążeniu do innowacji w pięciu kluczowych dziedzinach: schorzenia układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, choroby immunozapalne i choroby neurodegeneracyjne, a także działalności w obszarze wysokiej jakości leków odtwórczych. Grupa jest całkowicie niezależna, co pozwala jej inwestować 25% przychodów ze sprzedaży (z wyłączeniem leków odtwórczych) w badania naukowe, a całość zysków w rozwój przedsiębiorstwa.

Osiągnięcie znaczącej pozycji w onkologii jest elementem długoterminowej strategii Servier. W tym obszarze trwają obecnie badania kliniczne nad użyciem dziewięciu nowych cząsteczek w leczeniu raka piersi, raka płuc i innych guzów litych, a także różnych typów białaczek i chłoniaków. Badania nad tymi innowacyjnymi lekami są prowadzone we współpracy z partnerami na całym świecie i obejmują różne nowoczesne terapie przeciwnowotworowe, w tym cytotoksyczne, proapoptyczne, celowane, immunologiczne i komórkowe.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.servier.com.

 

Informacje o firmie Vernalis

Vernalis to firma farmaceutyczna z bogatym doświadczeniem w rozwijaniu produktów leczniczych, specjalizująca się w ich wprowadzaniu na rynek. Grupa posiada prawa do trzech zarejestrowanych leków: Tuzistra® XR – preparat z grupy leków na kaszel i przeziębienie, wydawany na receptę, przeznaczony na rynek amerykański; Moxatag® – amoksycylina, antybiotyk przyjmowany raz dziennie i stosowany u dorosłych i dzieci od 12 roku życia w leczeniu paciorkowcowego zapalania gardła i/lub migdałków (anginy); frowatryptan – stosowany w doraźnym leczeniu migrenowego bólu głowy. Ponadto, na podstawie umów licencyjnych firma posiada wyłączne prawa do rozwoju i komercjalizacji kilku innowacyjnych preparatów z segmentu leków na kaszel i przeziębienie (przeznaczonych docelowo na rynek amerykański), a także realizuje osiem własnych programów badawczych dotyczących nowych związków chemicznych. Vernalis dysponuje rozległą wiedzą w zakresie rozwijania leków w oparciu o fragmenty i w oparciu o strukturę, co jest atutem przy nawiązywaniu współpracy z większymi firmami. Podjęcie w ciągu ostatnich pięciu lat współpracy z takimi wiodącymi firmami farmaceutycznymi jak Asahi Kasei Pharma, Biogen Idec, Endo, GSK, Genentech, Lundbeck, Menarini, Novartis, Servier i Tris to potwierdzenie jakości opracowanych przez spółkę technologii i produktów oraz jej szerokich możliwości.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.vernalis.com.

 

Kontakt:

Vernalis plc                                                                                                                   +44 (0) 118 938 0015

Ian Garland, Prezes

David Mackney, Członek Zarządu ds. Finansów

Canaccord Genuity Limited (doradztwo i obsługa maklerska)                           +44 (0) 20 7523 8000

Henry Fitzgerald-O'Connor

Emma Gabriel

Shore Capital (obsługa maklerska)                                                                            +44 (0) 20 7408 4090

Bidhi Bhoma

Toby Gibbs

FTI Consulting                                                                                                               +44 (0) 20 3727 1000

Ben Atwell

Simon Conway

Stephanie Cuthbert

 

Servier

Karine Bousseau

Dział Komunikacji Zewnętrznej

+33 1 5572 6037

media@servier.com

 

Stwierdzenia odnoszące się do przyszłości firmy Vernalis

Niniejsza informacja prasowa może zawierać stwierdzenia odnoszące się do przyszłości, które wyrażają aktualne przewidywania Spółki co do przyszłych zdarzeń, w tym badań klinicznych i rejestracji leków, możliwości znalezienia partnerów do współpracy w rozwoju i komercjalizacji opracowanych przez Spółkę nowych związków chemicznych, zdolności Spółki do skutecznego wprowadzenia na rynek leków na kaszel i przeziębienie oraz preparatu Moxatag® przy wykorzystaniu własnego działu sprzedaży, a także przyszłych działań w zakresie pozyskiwania kapitału. Stwierdzenia odnoszące się do przyszłości są obarczone ryzykiem i niepewnością. Rzeczywiste zdarzenia mogą znacząco odbiegać od przewidywanych w niniejszej informacji prasowej, a rozwój sytuacji zależy od wielu czynników, takich jak skuteczność strategii badawczych Spółki, możliwość wykorzystania dokonanych odkryć, pozytywne i terminowe zakończenie badań klinicznych, niepewność związana z procedurami regulacyjnymi, zdolność Spółki do określenia i uzgodnienia z odpowiednimi partnerami korzystnych warunków rozwoju i komercjalizacji leków oraz osiągnięcie oczekiwanego efektu synergii z takich działań, dobre przyjęcie preparatów Tuzistra® XR, Moxatag®, frowatryptan i innych leków przez pacjentów i lekarzy, skuteczna integracja po połączeniach i przejęciach spółek oraz osiągnięcie oczekiwanego efektu synergii z takich działań, a także zdolność Spółki do określenia i podjęcia właściwych działań w zakresie strategii i współpracy biznesowej.