SERVIER CANADA otwiera Nowe Centrum Rozwoju Badań Klinicznych oraz tworzy fundusz badawczy na rzecz rozwoju nowych produktów leczniczych

20.10.2014

Servier Canada, kanadyjska spółka zależna należąca do grupy Servier, ogłosiła 10 października 2014 roku w Laval (Montreal) otwarcie nowego Centrum Rozwoju Badań Klinicznych w Montrealu oraz utworzenie funduszu badawczego w wysokości 750 tys. dolarów na rzecz rozwoju produktów leczniczych na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Montrealu. Wartość tych inwestycji to blisko 17 mln. dolarów.

Misją nowego centrum jest udział w projektowaniu i opracowywaniu międzynarodowych badań klinicznych prowadzonych przez firmę Servier. Ośrodek będzie koordynował projekty badań podstawowych oraz wdrożenie badań fazy I-III w ścisłej współpracy z uznanymi na świecie instytutami badawczymi w Kanadzie i Quebecu, w tym m.in. Montreal Heart Institute, INRS, CRCHUM oraz MUHC.  Do głównych obszarów terapeutycznych ośrodka należą choroby sercowo-naczyniowe, onkologia oraz neuropsychiatria.

Uroczysta inauguracja nowego centrum odbyła się po zakończeniu sympozjum pt. „Quebec – międzynarodowy klaster konkurencyjności w dziedzinie badań i innowacyjnych produktów biomedycznych”, w którym udział wzięło stu pięćdziesięciu przedstawicieli sektora life science. 

W uroczystości uczestniczyła Francine Charbonneau - minister ds. rodzin oraz minister odpowiedzialna za region Laval, Marc Demers - burmistrz Laval, dr Madeleine Tremblay Servier - założycielka spółki Servier Canada oraz Olivier Laureau - prezes Grupy Servier i Fundacji Servier International Research Foundation (FIRS).

- Z wielką dumą otwieramy dziś nasze nowe centrum na rzecz doskonałości w rozwoju badań klinicznych zaledwie rok po wydaniu komunikatu w tej sprawie. Inwestycja opiewająca na kwotę 17 mln dolarów pokazuje, jak ważną rolę pełnią badania w przyjętym modelu rozwoju przedsiębiorstwa. W ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowaliśmy w Kanadzie łącznie 100 mln dolarówwyjaśnił dyrektor generalny spółki Servier Canada, Frédéric Fasano.

Kolejną wyraźną oznaką deklarowanego zaangażowania w badania medyczne w Quebecu jest utworzenie Funduszu im. dr Madeleine Tremblay Servier i Groupe Servier na rzecz rozwoju produktów leczniczych (750 tys. CAD) na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Montrealu. Fundusz jest przeznaczony na kształcenie przyszłych talentów w branży farmaceutycznej i został nazwany imieniem urodzonej w Quebecu dr Madeleine Tremblay Servier, która ukończyła studia na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Montrealu i cieszy się międzynarodowym uznaniem za wybitne osiągnięcia w branży farmaceutycznej. Dr Tremblay Servier założyła spółkę Servier Canada w 1978 roku, torując drogę do międzynarodowego rozwoju Grupy. Obecnie stoi na czele organizacji Collège International de Recherche Servier.

Nasze nowe Centrum Badań Klinicznych oraz Fundusz Badawczy im. Tremblay Servier, które dziś inaugurujemy, podkreślają zaangażowanie naszej firmy w części świata, gdzie branża life science zajmuje szczególne miejsce, stając się istotną płaszczyzną innowacyjności – powiedział Olivier Laureau, prezes Grupy Servier.

Informacje o firmie Servier Canada

Servier Canada jest czwartą spółką zależną Grupy Servier i zatrudnia ponad 325 pracowników, w tym 161 w prowincji Quebec. W 2013 roku spółka zainwestowała w prace badawczo-rozwojowe kwotę ponad 35 milionów CAD, która stanowi 14,5% jej przychodów. W następnych trzech latach Servier Canada zamierza zarejestrować trzy innowacyjne produkty, a obecnie przygotowuje prace badawcze w dziedzinie chorób sercowo-naczyniowych i neuropsychicznych oraz nowotworów litych i hematologicznych.

Grupa Servier

Grupę Servier założył w 1954 roku w Orleanie we Francji dr Jacques Servier. Obecnie Groupe Servier jest międzynarodową grupą podmiotów prowadzących badania farmaceutyczne, którą zarządza fundacja działająca niezależnie od rynków finansowych. Grupa prowadzi działalność w 140 krajach i zatrudnia ponad 21 tys. pracowników.

Podstawę jej rozwoju stanowi ciągłe dążenie do innowacyjności w obszarach terapeutycznych chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych, neurologicznych, psychicznych, kostno-stawowych i nowotworowych.

W 2013 roku obroty Grupy Servier wyniosły 4,2 mld euro.

Kontakt dla prasy:

Nadine Doucet, Servier Canada, (450) 978-9700, wewn. 4225

nadine.doucet@ca.netgrs.com

Strona internetowa: www.servier.ca oraz www.servier.fr