WeHealth by Servier oraz PathMaker Neurosystems współpracują przy nieinwazyjnym leczeniu spastyczności

24.01.2019

WeHealth by Servier, dział Grupy Servier zajmujący się e‑zdrowiem, oraz PathMaker Neurosystems, firma specjalizująca się w rozwijaniu pionierskich urządzeń bioelektronicznych na etapie klinicznym, poinformowały o zawarciu umowy o współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji pierwszej na świecie technologii neuromodulacji do nieinwazyjnego leczenia spastyczności. Umowa przyznaje WeHealth wyłączne prawa do przyszłej dystrybucji zaprojektowanego przez firmę Pathmaker urządzenia MyoRegulator™ na całym świecie, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych i Japonii.

W ramach umowy, WeHealth sfinansuje rozpoczęte niedawno w Europie badanie kliniczne, którego celem jest ocena skuteczności aparatu MyoRegulator w nieinwazyjnym leczeniu spastyczności kończyn dolnych po udarze mózgu. Badanie jest prowadzone przez renomowany francuski Instytut Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle Epinière – ICM) w Szpitalu Pitié-Salpêtrière w Paryżu. WeHealth sfinansuje także większe europejskie badanie kliniczne w celu spełnienia wymogów refundacji. Zgodnie z umową, firma PathMaker otrzyma płatność z góry oraz dodatkowe kwoty po osiągnięciu określonych etapów w procesie rejestracji i wprowadzania aparatu MyoRegulator do praktyki klinicznej, a w przyszłości opłaty licencyjne od przychodów ze sprzedaży urządzenia i materiałów eksploatacyjnych (elektrod jednorazowych) w krajach, w których ich dystrybucją będzie się zajmować Servier.

Aparat MyoRegulator zapewnia przełomowe korzyści pacjentom z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi. Współpraca z firmą PathMaker to dla nas szansa na wsparcie rozwoju prawdziwie nowatorskiej technologii, która przynosi znaczny postęp w dziedzinie medycyny bioelektronicznej – stwierdził dr David Guez, dyrektor generalny WeHealth by Servier. – To także pierwsze partnerstwo WeHealth w obszarze neurologii.

Bardzo nas cieszy zaangażowanie WeHealth w rozwój nowej generacji metod leczenia przewlekłych zaburzeń neuromotorycznych – oświadczył dr Nader Yaghoubi, prezes firmy PathMaker. – Dzięki obecności firmy Servier w ponad 100 krajach świata, nasza współpraca zapewni dostęp do tej przełomowej, nieinwazyjnej metody leczenia bardzo dużej liczbie pacjentów. To partnerstwo będzie miało istotny, pozytywny wpływ na sytuację chorych oczekujących na skuteczną i bezpieczną metodę leczenia, a także przyczyni się do rozwoju naszej firmy.

 

Spastyczność

Spastyczność to przewlekłe zaburzenie, które wiąże się z bolesnymi skórczami mięśni. Występuje często w następstwie udaru, urazu rdzenia kręgowego, pourazowego uszkodzenia mózgu, porażenia mózgowego, stwardnienia rozsianego i innych schorzeń neurologicznych. Szacuje się, że na całym świecie problem ten dotyka 12 milionów osób. Obecnie dostępne leczenie obejmuje farmakoterapię, iniekcje toksyny botulinowej oraz dokanałowe podawanie baklofenu, ale te metody wiążą się często z wysokimi kosztami i występowaniem działań niepożądanych.

 

Aparat MyoRegulator™ i technologia DoubleStim™

MyoRegulator to sterowane mikroprocesorem urządzenie, które wykorzystuje opatentowaną przez firmę PathMaker technologię DoubleStim do prowadzenia synchronicznej stymulacji w dwóch miejscach układu nerwowego przy użyciu dwóch par jednorazowych elektrod umieszczanych na skórze. Poprzez jednoczesną stymulację, za pomocą precyzyjnie dobranej sekwencji impulsów, punktu wyjścia z rdzenia kręgowego oraz nerwu obwodowego unerwiającego dany mięsień ta nowatorska metoda moduluje aktywność nerwową w celu spowolnienia czynności nadpobudliwych neuronów rdzenia kręgowego, które odpowiadają za spastyczność. W listopadzie 2018 roku, na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego (największego dorocznego spotkania w obszarze neurologii), przedstawiono wyniki niedawno zakończonego badania klinicznego, prowadzonego w amerykańskiej sieci szpitali Northwell Health, w którym oceniano skuteczność aparatu MyoRegulator w leczeniu spastyczności kończyn górnych po udarze mózgu.

 

Informacje o firmie Servier

Servier to międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w Suresnes, we Francji, zarządzana przez fundację typu non-profit. Firma jest szeroko obecna na arenie międzynarodowej, zatrudniając łącznie 21 700 osób w 149 krajach świata. W 2017 roku jej przychody wyniosły 4,152 mld EUR. Grupa jest całkowicie niezależna, co pozwala jej inwestować 25% przychodów ze sprzedaży (leków oryginalnych) w badania naukowe, a całość zysków w rozwój przedsiębiorstwa. Rozwój Servier opiera się na stałym dążeniu do innowacji w pięciu kluczowych dziedzinach: schorzenia układu krążenia, choroby immunozapalne, zaburzenia neuropsychiatryczne, nowotwory i cukrzyca, a także działalności w obszarze wysokiej jakości leków odtwórczych. Oprócz opracowywania nowych leków, Servier oferuje także rozwiązania z obszaru e-zdrowia.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.servier.com.

 

Informacje o WeHealth by Servier

WeHealth by Servier to utworzony w listopadzie 2016 roku dział Grupy Servier, który zajmuje się e‑zdrowiem. Dąży do wykorzystania rozwiązań cyfrowych w celu poprawy życia pacjentów i ułatwienia pracy lekarzom. WeHealth by Servier oferuje innowacyjne rozwiązania i usługi cyfrowe i powiązane, w maksymalnym stopniu wykorzystując gromadzone dane. Te rozwiązania zapewniają indywidualny monitoring stanu zdrowia pacjentów, pozwalając lepiej przewidywać rozwój choroby i mu zapobiegać. Stosując otwarty model innowacyjności, WeHealth by Servier wyszukuje najbardziej obiecujące startupy w obszarze e-zdrowia we Francji i innych krajach w celu wspólnego rozwijania nowych rozwiązań. W ten sposób, przyczynia się do tworzenia partnerskiego ekosystemu, który przyspiesza rozwój, uprzemysłowienie i dystrybucję innowacji, a także ich udostępnienie jak największej liczbie osób.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.wehealthbyservier.com.

 

Informacje o firmie PathMaker Neurosystems

PathMaker Neurosystems to firma specjalizująca się w rozwijaniu na etapie klinicznym przełomowych urządzeń bioelektronicznych do nieinwazyjnego leczenia pacjentów cierpiących na przewlekłe zaburzenia neuromotoryczne. Firma PathMaker Neurosystems, z siedzibami w Bostonie i Paryżu, współpracuje ze światowej klasy podmiotami w celu szybkiego wprowadzenia na rynek innowacyjnych urządzeń do leczenia spastyczności, porażenia oraz osłabienia mięśni. W Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach, na niepełnosprawność w wyniku udaru, porażenia mózgowego, stwardnienia rozsianego, urazu rdzenia kręgowego, pourazowego uszkodzenia mózgu, choroby Parkinsona i innych schorzeń neurologicznych cierpi ponad 48 milionów osób. Urządzenia firmy PathMaker otwierają nową erę w nieinwazyjnym leczeniu pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami czuciowo-ruchowymi.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.pmneuro.com.