13 czerwca 2023 roku odbył się finał konkursu Złoty OTIS z Diamentami. Firma Servier została uhonorowana nagrodą za szeroką i wieloaspektową działalność prozdrowotną oraz swój wkład na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jak mówią jurorzy, wyróżnienie to przyznano nam jednogłośnie.

Statuetkę z rąk marszałka Senatu, prof. Tomasza Grodzkiego, odebrała Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. Komunikacji i Public Affairs w Servier Polska. Podczas swojego wystąpienia przedstawiła model działań społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) firmy Servier w Polsce.

Przez 30 lat obecności w Polsce firma Servier realizuje kampanie kardiologiczne, onkologiczne i poświęcone depresji. W ich ramach aktywnie promujemy profilaktykę: dostarczamy zarówno bezpłatne badania, jak i działania świadomościowe. „W tym roku pobiliśmy rekord Polski i rekord Guinnessa w mierzeniu ciśnienia tętniczego. W czasie akcji „SERVIER – WYŁĄCZ RAKA” edukowaliśmy na temat kolonoskopii, która jest badaniem wstydliwym. Od 16 lat realizujemy program przeciw depresji. Od czterech lat koncentrujemy się na nastoletniej depresji.” – wylicza Katarzyna Urbańska.

Pacjent jest w centrum wszystkich naszych działań. Z tego powodu tak dużą wagę przywiązujemy do tego, aby dostarczać skuteczne i bezpieczne terapie. Sami produkujemy leki bazując na substancjach wytwarzanych w Polsce lub w naszych fabrykach w UE. Wszystkie produkty powstające w Polsce – a jest ich łącznie 28, z czego 21 preparatów kierowanych jest na nasz rodzimy rynek – są objęte nadzorem bezpieczeństwa stosowania. Robimy w tym zakresie więcej niż trzeba: dobrowolnie poddajemy wszystkie nasze zakłady wewnętrznym audytom, które pozwalają na regularną kontrolę oraz wymianę najlepszych praktyk.

Znamy swoje otoczenie, dlatego bardzo naturalnie przychodzi nam identyfikacja jego potrzeb i odpowiadanie na nie. Jako firma, przy zaangażowaniu wypracowanego etycznie kapitału, wspieramy wiele inicjatyw badawczych i grantowych. Aktywnie działamy również w zakresie troski o środowisko: „Nasza siedziba w Warszawie mieści się w jednym z najbardziej zielonych projektów biurowych w mieście. Zastosowana technologia samego budynku wykorzystuje wiele możliwości sprzyjających ograniczaniu śladu węglowego, a my zaaranżowaliśmy naszą powierzchnię biurową w oparciu o proste rozwiązania, które w dużej mierze zależą od naszych codziennych wyborów. Segregujemy odpady w biurze zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, czyli z podziałem na frakcje: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady zmieszane. Korzystamy z filtrowanej kranówki, bo warszawska woda jest bezpieczna i niezmiennie spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakościowe. Świadomie ograniczamy energię elektryczną oraz działanie klimatyzacji w biurze. Angażujemy się w działania na rzecz natury – regularnie z pracownikami naszej firmy włączamy się w ogólnopolską akcję społecznego sprzątania rzek i okolic oraz innych terenów zielonych „Operacja Czysta Rzeka”. Szanujemy przyrodę i naszym zachowniem promujemy postawy aktywnej ochrony integralności natury.” – podaje jako przykłady Ewa Ciepałowicz, Kierownik ds. Komunikacji Wewnętrznej i CSR.

Statuetki Nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami” przyznawane są od 2013 roku twórcom najbardziej wyróżniających się programów edukacyjnych i akcji profilaktycznych. W ten sposób nagradzane są prekursorskie działania, zmieniające sposób porozumiewania się z pacjentami, promujące profilaktykę i podnoszące wiedzę o konkretnych problemach zdrowotnych. Dziękujemy organizatorom plebiscytu i jury konkursowemu za to wyróżnienie.