Grant Onkologiczny Servier – CARE, którego wartość  w tym roku wynosi 175 000 zł, zostanie przekazany na realizację projektu lub projektów, których celem będzie poprawa wyników w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego: raka żołądka, raka trzustki, raka dróg żółciowych oraz raka jelita grubego.

– Nowotwory przewodu pokarmowego od lat są wyzwaniem onkologii. Zachorowalność na nie systematycznie się zwiększa zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wzrasta też śmiertelność z ich powodu, dotyczy to szczególnie raka jelita grubego. Dwa kolejne nowotwory rak trzustki i rak dróg żółciowych, znalazły się na liście 10 nowotworów o najwyższej śmiertelności opublikowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS). Tym bardziej, nowe rozwiązania mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z nowotworami układu pokarmowego są cenne. – zaznacza Prof. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Tegoroczna edycja konkursu grantowego jest drugą z trzech zaplanowanych przez firmę Servier. W tym roku zwiększyliśmy kwotę grantu do 175 000 zł, dzięki czemu możliwe było rozszerzenie obszarów terapeutycznych do czterech nowotworów układu pokarmowego. Wierzymy, że nowe projekty naukowo-badawcze, które zostaną wyłonione w drodze konkursu, przyniosą wymierne korzyści dla pacjentów  – podkreśla Rober Pociupany, Dyrektor Działu Medycznego i ds. Pacjentów.

Wnioski o grant można składać w formie elektronicznej lub papierowej najpóźniej do dnia 18 grudnia 2023 roku. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie: https://pto.med.pl/.

Każdy złożony wniosek powinien spełniać dwa podstawowe wymogi projektu badawczo‑naukowego: innowacyjność i potencjał wdrożeniowy. Będą to kryteria szczególnie brane pod uwagę przez członków komisji konkursowej, w skład której wchodzą Prof. Piotr Rutkowski, Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Prof. Lucjan Wyrwicz, Prof. Tomasz Kubiatowski oraz Prof. Marta Mańczuk. Laureata lub laureatów konkursu, których może być maksymalnie trzech, poznamy na początku lutego 2024 roku.

Grant Onkologiczny Servier – CARE jest w całości finansowany z środków pochodzących z firmy Servier Polska.  


Kontakt dla mediów:

Natalia Stasiakowska-Jabłońska
External Communication Manager w Servier Polska
E-mail: natalia.jablonska@servier.com