To najwyższe wyróżnienie, jakie może przyznać środowisko kardiologiczne zrzeszone w ramach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, stanowiące wyraz uznania dla naszej długoletniej i owocnej współpracy naukowo-edukacyjnej.

Prestiżową statuetkę wręczono na ręce Dyrektor Generalnej Servier Polska, Joanny Drewli, podczas Uroczystej Inauguracji Kongresu. Nagrodę przekazał Prezes PTK prof. dr hab. n. med. Robert Gil oraz Poprzedni Prezesi – prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski oraz prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski. Eksperci podkreśli, że to wyróżnienie za działalność naukową na rzecz polskiej kardiologii, a także za zaangażowanie w inicjatywy, których celem jest edukacja środowiska medycznego oraz wspieranie aktywności odnoszących się do profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego, jak również promocję zdrowia w obszarze kardiologii.

Schorzenia kardiologiczne, w tym nadciśnienie tętnicze, są jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie – stanowią ponad 30% wszystkich zgonów. Poprawna diagnostyka na wczesnym etapie rozwoju choroby pozwala zarówno spowolnić jej rozwój, a tym samym przedłużyć życie pacjenta, jak i zwiększyć komfort tego życia.

W przypadku wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych konieczna jest stała opieka lekarska, obejmująca monitorowanie stanu zdrowia oraz stosowanie się do zaleceń – w tym przyjmowania leków. Holistyczne podejście do zdrowia pacjenta przyczynia się m.in. do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, zapewniając ochronę przed powikłaniami kardiologicznymi.