Depresja

 •  

   

  Cała nasza depresja - Bartosz Łoza

  Czy cierpisz na depresję? Są choroby, których częstość i znaczenie wykraczają poza proste opisy. Co dziesiąty mężczyzna i co piąta kobieta przeżyła, przeżywa lub będzie przeżywać depresję o nasileniu klinicznym, czyli takim, w którym należy rozpocząć już leczenie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała zaburzenia depresyjne za najbardziej inwalidyzujące spośród wszystkich chorób, na które cierpią kobiety. Oznacza to, że depresja „odbiera“ kobietom największą liczbę twórczych lat życia, prowadzi do stagnacji, zaniechań, bezproduktywnego przebywania na zwolnieniach lekarskich. I chociaż każde cierpienie wzbogaca nas w jakiejś mierze, to jednak w ostateczności depresja zatrzymuje nasz rozwój.
   

   

   

  Pobierz publikację w formacie PDF

 

 •  

   

  Jak przeżyć depresję - Tomasz Jastrun i Sławomir Murawiec

  Aby dotrzeć do jak największej liczby ludzi, którzy mieli, mają lub będą mieć depresję, i do ich bliskich, przyjęliśmy formę swobodnej i luźnej rozmowy. To jest nie tylko dialog lekarza z pacjentem, ale też człowieka, który wie, czym jest depresja nie tylko od pacjentów, z pisarzem, który o depresji pisze, traktując tę twórczość jako autoterapię, a chce też dać świadectwo, by pomóc innym.
   

   

   

  Pobierz publikację w formacie PDF

   

   

 

 

 •  

   

  Jak ćma - przejawy depresji w różnych okresach życia - Anna Antosik-Wójcińska, Tadeusz Parnowski, Łukasz Święcicki

  Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Jest najczęstszą przyczyną samobójstw. Pociąga za sobą bardzo duże koszty materialne i nie tylko. To już pewnie wszyscy wiedzą. Dla wielu ludzi może być jednak zaskoczeniem fakt, że depresja może występować w bardzo różnych okresach życia człowieka - od dzieciństwa po późną starość.
   

   

   

  Pobierz publikację w formacie PDF